Geçmiş Aktivitelerimiz

 

ODTÜ İşletme Topluluğu olarak, 1992 yılından bu yana “Amatör ruh, profesyonel girişim” felsefesiyle Türkiye çapında birbirinden başarılı çalışmalara imza atmaktayız. Topluluğumuzu her yıl bir adım daha ileriye götürebilmek adına kendimizi yeniliyor, geliştiriyoruz. Bugüne kadar eğitimlerden söyleşilere; kongrelerden partilere kadar farklı alanlarda gerçekleştirdiğimiz birçok aktiviteyle her zaman gündemi yakalamaya ve öğrenciler için katma değer yaratmaya çalıştık ve yaratmaya da devam ediyoruz. Aşağıda geçmişteki aktivitelerimizden birkaçı yer alıyor:


 

Leaders@METU

“Leaders@METU” adlı aktivitemizde ODTÜ öğrencilerini, Türkiye’nin önde gelen holdinglerinin CEO’ları ve liderlik üzerine uzman kişilerle buluşturarak onların kişisel gelişimlerine katkı sağlıyoruz. Bu aktivite dahilinde geçtiğimiz yıllarda Siemens Türkiye CEO Hüseyin GELİS, General Electric Türkiye Başkanı ve CEO Canan Özsoy, Xerox Türkiye Genel Müdürü Mehmet Sezer, Mercedes-Benz Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Süer Sülün, Youth Holding Kurucusu Emrah Kaya, Abdi İbrahim CEO’su Süha Taşpolatoğlu, Onedio Kurucusu Kaan Kayabalı, HTC Türkiye Genel Müdürü Canan Taşar, Türkiye İş Banası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince katılımcılarımız arasındaydı.


 

Yıldız Sektörler

ODTÜ İşletme Topluluğu olarak YILDIZ SEKTÖRLER projesi ile “Üniversite öğrencileri tarafından yapılmış en kapsamlı sektör araştırması”nı yürüttük. Hedefimiz, ODTÜ lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin, her sene Türkiye’de çıkış göstermekte olan bir sektörü incelemelerini, sektördeki yatırım sahalarını yakından tanımalarını; meslek seçimlerinde ve potansiyel girişimcilerin geleceğe yönelik yatırım kararlarında bu sektörü düşünmelerini sağlamaktır. Yıldız Sektörler projemizde şimdiye kadar sırasıyla seramik sektörü, ev tekstili sektörü, otomotiv sektörü, ambalaj sektörü ve beyaz eşya sektörünü inceledik. Yıldız Sektörler ile sektörlerin ilgili kesimlerinde, ekonomik çevrelerde, akademisyenler ve ODTÜ’lü öğrenciler arasında geniş yankı uyandırdık.


 

Sektör Analiz Günleri

2010 yılında kamu sektörünü derinlemesine incelemek amacıyla “Sektör Analiz Günleri-Kamu” aktivitesini düzenledik. Öğrencilerin kariyerlrine yön verirken doğru kararlar verebilmesine yardımcı olmak amacıyla düzenlediğimiz aktivitemizde, belirlenen sektörlerde alanlarında uzmanlaşmış konuşmacılarımızla ODTÜ’lü öğrencileri bir araya getirerek öğrencileri o sektörler hakkında detaylı olarak bilgilendirecek seminerler düzenledik. Bu seminerlerde öğrenciler, sektörün mevcut durumu, sektördeki ve ilgili şirketteki kariyer imkanları, bu sektörde kariyer yapmanın avantaj ve dezavantajları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi oldular. Seminerlerin yanında belli kurumlara düzenlenen gezilerle katılımcılarımız bu kurumların çalışma ortamlarını da gözlemlemiş oldular.


 

Bireysel Gelişim Programı

Başarılı organizasyonlarıyla Türkiye çapında adından söz ettiren ODTÜ İşletme Topluluğu, ODTÜ lisans ve yüksek lisansi öğrencilerinin, beklentilerinin ve kişisel yetkinliklerinin örtüştüğü kariyer hedefleri koymalarına yardımcı olmak ve onların kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacı ile yepyeni bir aktivite gerçekleştiriyor: “Bireysel Gelişim Programı!”. Program, Kendini Tanıma Eğitimi’yle başlayıp Kişisel Marka Olmak ve Mülakat Teknikleri Eğitimleri ile devam edecek ve Zaman Yönetimi Eğitimi’yle son bulacaktır.


 

Reklam Okulu

ODTÜ İşletme Topluluğu olarak gerçekleştirdiğimiz pek çok başarılı projeden aldığımız güçle, okulumuzda büyük ilgi duyulan ancak uzak olduğumuz reklam sektörünün önde gelenleriyle ODTÜ öğrencilerini bir araya getirmek amacıyla, aktivitelerimize bir yenisini daha ekledik. Ankara Reklamcılar Derneği’nin katkılarıyla düzenlediğimiz Reklam Okulu aktivitesinde aktivitemize eğitimci olarak katılan profesyonel reklamcılar; metin yazarlığı, reklam filmi senaryosu hazırlama, reklam müziği ve marka yönetimi, müşteri temsilciliği gibi konularda katılımcılara eğitim veriyor. Eğitimciler daha sonra anlatılan konuyla ilgili brief verip takımlara ayrılmış 50 kişinin çalışmalarını değerlendiriyor.


 

360 Derece İletişim

Günümüz iş yaşamında her geçen gün daha çok önem kazanan ve başarıya giden yolda kişileri bir adım öne taşıyan iletişim kavramı ODTÜ’de İşletme Topluluğu farkıyla masaya yatırılıyor. Alanında uzman konuşmacıları öğrencilerle buluşturacak olan aktivite iletişimin birçok yönünü işlemeyi hedefliyor.


 

Kariyer Koçluğu

İş dünyası, gelişim ihtiyacı içinde olan bir profesyonele hem sistematik bir yapı hem de bir ‘yol arkadaşlığı’ sunan “koçluk” kavramının önemini her geçen gün daha iyi kavrıyor. ODTÜ öğrencilerinin bu kavramla iş hayatına atılmadan önce tanışmaları, tecrübe etmeleri, kendilerini geliştirmeleri ve içlerindeki potansiyeli açığa çıkarabilmeleri için düzenlediğimiz aktivitemiz çok başarılı bir şekilde gerçekleşti.
Kariyerleriyle ilgili karar verme aşamasındaki öğrencilerle grup çalışmaları yaparak kariyer kararlarında onlara yardımcı olmak için düzenlediğimiz “Kariyer Koçluğu” aktivitesi, açılış seminerinin ardından 3′er seanslık grup çalışmalarından oluşmaktadır. Kariyer Koçluğu aktivitesinde nasihat dinlemek yerine kendi iç sesinizi dinleyeceksiniz.